wybierz ikonę sitag:

FORMY JAKO DIAGRAM SIŁ

G02

Fascynująca podróż w kosmicznej kapsule ku nowoczesności

więcej o projekcie →
  • POZNAJCIE TRZECIĄ IKONĘ SITAG - KOSMICZNĄ KAPSUŁĘ.

    NAJWIĘKSZYM WYZWANIEM DLA LUDZKIEGO UMYSŁU BYŁ ZAWSZE PODBÓJ KOSMOSU. TO TAM OD CZASÓW STAROŻYTNYCH LOKOWANE BYŁY AMBICJE KAPŁANÓW ROZUMU - NAUKOWCÓW. KOSMOS BYŁ RÓWNIEŻ WIELKIM FETYSZEM NOWOCZESNOŚCI, DLA KONSTRUKTYWISTÓW I FUTURYSTÓW POKONANIE GRAWITACJI BYŁO SYMBOLEM ZWYCIĘSTWA NAD NATURĄ. PROJEKT FOTELA G02 MARKI SITAG NAWIĄZUJE DO TYCH GWIEZDNYCH FASCYNACJI. 

    KONSTRUKTYWIZM ORAZ FUTURYZM TO PRĄDY WYZNAJĄCE W SZTUCE KULT NAUKI I TECHNIKI, PRZESIĄKNIĘTE PEŁNYM OPTYMIZMU PRZEKONANIEM O OGROMNYCH MOŻLIWOŚCIACH CZŁOWIEKA ORAZ IDEALISTYCZNĄ WIARĄ WE WSPANIAŁĄ PRZYSZŁOŚĆ LUDZKOŚCI. DLA TWÓRCÓW TYCH NURTÓW SYMBOLEM PRZEKRACZANIA GRANIC TRADYCJI BYŁ PODBÓJ KOSMOSU, TO TAM LOKOWANE BYŁY AMBICJE I CIEKAWOŚĆ NAUKOWCÓW - KAPŁANÓW NOWEJ WIARY W ŚWIATOPOGLĄD NAUKOWY. ZA TYM MYŚLENIEM SZŁA TAKŻE NOWA ESTETYKA, OPARTA NA TRADYCYJNEJ GEOMETRII, JASNEJ KOLORYSTYCE, KUBICZNYCH KSZTAŁTACH I NOWOCZESNYCH MATERIAŁACH, JAK BETON, SZKŁO I ALUMINIUM. 

    Grafika Andrzeja Dobosza oddaje fascynacje nowoczesności poprzez zestawienie walczącej z grawitacją postaci w hełmie kosmicznym z klasycznymi symbolami nowoczesności, jak sputnik, spodek czy euklidesowe formy geometryczne. Oświetlony krzyż u góry przypomina oznaczenia na portugalskich karawelach, które wyruszały z Lizbony w drogę do nowych światów. Dzisiaj takim wyzwaniem jest kosmos, który wzywa ambitnych odkrywców.

    Forma fotela GO2 nawiązuje do geometrycznych kształtów znanych z modernistycznych budynków Oscara Niemayera, przywołuje estetykę znaną z sagi "Gwiezdne wojny" oraz ducha pionierów podboju kosmosu. Jest napędzana odwiecznym marzeniem o doskonałości, którą można osiągnąć tylko dzięki wykorzystaniu możliwości ludzkiego umysłu.